Élettársi vagyonmegosztás


ObudaFan # 2008.01.18. 16:59

Nem egyes dolgonként kell nézni, hogy ki mennyit adott bele, hanem meg kell nézni, hogy az együttélés alatt ki összesen mennyit szerzett, ideértve a háztartási munka ellenértékét is. Ezek után meg kell nézni az összes szerzések arányát. És minden ingó és ingatlan dolgon ugyanolyan arányú tulajdonjog keletkezik, ami a fent számítottal egyezik meg.

wutti # 2008.01.18. 11:28

Kedves Monalisa1,és Mindenki akit érint!

Tökéletesen egyetértek veled.Szerettem volna elkerülni,hogy idáig fajuljanak a dolgok,de:A Kedvesem,aki az életet jelentette számomra,minden túlzás nélkül.Ahelyett,hogy elmondta volna,elmúltak az érzései irántam.Inkább egyszerűen megcsalt.A lakásból,ami az Övé,költözhettem haza,emiatt a jólfizető állásomat fel kellett adnom(nem tudtam megoldani a bejárást).A szemébe mondtam,hogy megbocsátom,amit tett,mert az életem része volt és nem tudok rá haragudni.Kerestem többször,hogy normális keretek között beszéljük meg a dolgainkat.Minden nála maradt,felújítottam a lakást,vcettünk ezt-azt.Én csak azt szerettem volna,ha kivcsit belegondol az én helyzetembe.Itt vagyok 30 éves és nincs semmi.De talán még ezen is túltettem vólna magam,ha nem nyújt be ellenem egy fizetési meghagyást.Attól a ponttól már nem volt visszaút.Félek,hogy a bírósági tárgyalás mindent végképp tönkretesz.De nem hagyom teljesen kisemmizni magam.Ha ehhez kicsinyesnek kell lennem,az leszek.HAt hónapja nem tudok rendesen aludni,hét kg-ot fogytamn.Sennki ne momdaj meg nekem milyen utat járjak,főleg ha nem én indultam al azon az úton.
Szóval aki tud kérem segítsen az kérdésem megválaszolásában,mielőtt belefutok valkamibe,amibe nem volna szabad.
Köszönöm szépen!

monalisa1 # 2008.01.17. 21:09

Álljatok le seprű-, vödör- lapát stb. dolgán vitatkozni, mámint hogy miként is felezhetők mindazon értékek, ingóságok, melyekre az együttélés alatt KÖZÖSEN tettek szert. Kicsinyeskedjetek csak...

Véleményem szerint egy párkapcsolat sajnálatos megszakadása a lényegi, nem pedig holmi pótolható bolti áruk sora.

Egy nem jogász válasza mindez.

wutti # 2008.01.17. 20:33

Kedves Fórumozók!

Aki tud,kérem segítsen!
Úgy tudom,hogy élettársi vagyonközösség megosztásakor a közösen szerzett javak a szerzés arányában osztabó fel.Amennyiben a zerzés aránya nem körvonalazódik,úgy 1/2-1/2 arányban.Mit jelent a szerzés.Egy konkrét példán.Mondjuk egy közösen vásárólt hűtőbe én adtan 50e ft-ot,a volt élettársam pedig 30e ft-ot,akkor ez jelenti a szerzés arányát.Vagy pedig jóval összetettebb módon a jövedelmi viszonyok,a háztartásban végzett munka stb.Tehát,ha én kerestem 100e ft-ot a volt élettársam pedig 50e ft-ot,ezek alapján nem követelheti a közös vagyon felét?

Köszönöm!

Hidasiné # 2008.01.17. 20:33

ja, a dátum hozzá, 2006. I.22.

Hidasiné # 2008.01.17. 20:00

www.ingatlanjog.hu

Erika 9919 számú kérdés, melyre dr. Nagy Zoltán válaszolt!

monalisa1 # 2008.01.17. 19:55

Volna szíves beidézni az olvasott topic címét és az ott írottak pontos dátumát - hadd tanuljak belőle.

BCke
Hát hogy nem vagy könnyű helyzetben az tény.

Hidasiné # 2008.01.17. 19:37

Kedves Monalisa 1!

Most olvastam a Jogi Fórumon, hogy ha két fél évekig együtt él, akkor azok élettársi viszonyban élnek, mert nem feltétel az egyiknek a másikhoz való bejelentkezése! irta egy ügyvéd úr!

BCke # 2008.01.17. 19:37

Szóval a legjobb, ha bele sem vágok a pereskedésbe? Tegyem túl magam rajta, és emésszem meg, hogy így kihasználtak (amihez persze én szépen aszisztáltam). És ne kockáztassam meg, hogy a nem kevés havi törlesztő mellé még beválalljam egy eleve elvesztett per költségeit, valamint az ügyvédi tiszteletdíjat. Ja, és nem is beszélve a további lelki megrázkódtatásokról...


Billke

monalisa1 # 2008.01.17. 19:14

Mivel hivatalosan nem voltatok élettársi viszonyban - vagyis erről nincs jegyzői/okmányirodai igazolás -, egy nő és egy férfi együtt lakott egy ideig - kettőjük magánügye. Vagyonközöség nem jött köztetek létre.

Az is a te dolgod - és így utólag a nem kis gondod -, hogy bár közös használatra stb., de csak és kizárólag te vásároltál ezt meg azt, valamint a banki kölcsönök felvétele...

kbs "rejtjelezett" hozzászólását úgy kell értened, hogy nem kis bajod származhat a dolgok jelen állása miatt.

Utólag, peres úton a mindenösszes egy részét megpróbálhatod követelni a volt barátnődtől.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.17. 18:59

Öltözz melegen, és ne egyél mosatlan gyümölcsöt!

BCke # 2008.01.17. 18:16

Sziasztok!

Köszönöm az eddigi válaszokat. Valamelyest megnyugodtam, ám még mindíg nem tudom, hogy hogyan fogjak hozzá, egyáltalán mire tarthatok igényt és mekkora eséllyel. Gondolom ezt jobb lenne konkrétumokkal alátámasztva ügyvéddel személyesen megbeszélni, de mielőtt belevágnék szeretnék tájékozódni és valamennyire tisztán látni. Szóval ha még egy két dolgot megírnátok a témával kapcsolatban azt nagyon megköszönném. Egyébként a hitelek mind az én nevemen vannak, és a jövedelmi viszonyom miatt adóstárs bevonására sem volt szükség. Nem tudom az élettársi viszony ill. a vagyonközösség kérdéses lehet-e a bíróság előtt, de én úgy tudom, hogy ez tanúkkal igazolható, és hát tanúnak itt van az egész falu rá, hogy mi együtt éltünk. Szóval ha tudnátok még egy-két jó tanácsot adni, azt nagyon megköszönném!

Sziasztok


Billke

monalisa1 # 2008.01.16. 22:45

... felé irányulj...

monalisa1 # 2008.01.16. 21:50

Szerintem az ingóságok felének javadra történő beszámításán kívül a még hátralévő hiteltörlesztés megosztása felé irányul., ha nem tudtok megegyezni, utóbb peres útun követelheted ezeket tőle.

A kölcsönöket és a hiteleket közösen vettétek-e fel vagy minden a te neveden szerepel? Ha közös, vagyis ő adóstárs, esetleg ne fizess több részletet (...), így a bank(ok) elkezdik tőle vonni az esedékes havi részletet.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.16. 21:42

tudok-e jogilag valamit követelni tőle?
Tudsz.

BCke # 2008.01.16. 21:22

Kérem aki, tud adjon tanácsot!
Két évig éltem együtt élettársammal, az Ő saját ingatlanában. A két év alatt élettársi és vagyoni közösségben éltünk, de (sajnos) mindenféle papír, élettársi szerződés nélkül. Együttélésünk alatt, mivel nekem volt megfelelő a jövedelmi helyzetem, az én nevemre több kisebb, de összesen elég jelentős összegű személyi kölcsönöket vettünk fel, amelyekből részben tartós fogyasztási cikkeket vettünk egy részét pedig feléltük. Egy összeveszés után kidobott a lakásból, ahova nem voltam bejelentkezve hivatalosan, így ezt megtehette. Ugyan a személyes dolgaimat (ruhák, könyvek stb) utólag ideadta, de a nagyértékű dolgokat mind meg akarja tartani magának. Én meg persze fizessem a hiteleket életem végéig egymagam. Kérdésem, hogy tudok-e jogilag valamit követelni tőle? Akár a közösen szerzett dolgokból, akár azt hogy az együtt töltött idő alatt felvett hitelek egy részét ő is viselje, mivel a felvett összegeket együttesen használatuk fel? Kérem aki tud adjon nekem tanácsot, mert teljesen össze vagyok omolva emiatt anyagilag.
Előre is köszönöm Mindenkinek!!!


Billke